هشتمین نشست باشگاه کتاب

پژواک: آوندِ دیالوگ
“اعترافات یک کتابخوان معمولی”
هشتمین نشست باشگاه کتاب “پژواک: آوندِ دیالوگ”، زیر مجموعه بخش ترویجی انجمن علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش‌شناسی، مورخ ۲۳/۰۷/۹۷ به معرفی و نقد کتاب “اعترافات یک کتابخوان معمولی” نوشته آنه فدیمن، مترجم محمد معماریان از انتشارات ترجمان علوم انسانی پرداخت.
این نشست با حضور دکتر محمد زره‌ساز عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه خوارزمی و استاد مشاور انجمن دانشجویی، دکتر کنجوری عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه خوارزمی، دکتر علی عظیمی و همچنین دکتر محمود سنگری و دانشجویان علاقه‌مند به مبحث کتاب و کتابخوانی برگزار شد.
در ابتدا به مشکلات موجود در اثر پرداخته شد که عبارتند از: دشوار بودن متن انگلیسی، عدم ترجمه برخی از لغات داخل متن، عدم ترجمه صحیح عنوان کتاب.
نکته مهمی که کتاب در تمام سطور می‎خواهد آن را به خواننده ارائه دهد، اهمیت کتابخوانی و نقش آن در زندگی سالم است. نویسنده در این کتاب از چاشنی‌ طنز بهره برده، اهمیت کتابخانه شخصی و نوع چینش کتاب‌ها در آن را مطرح می‌کند، همراهی و انسی که با کتاب در دوران کودکی داشته به خواننده نشان می‌دهد، از این می‌گوید که دنیای کتاب می‌تواند دنیای تخیل را پرورش دهد.
در نهایت حاضران در جمع به این موارد اشاره کردند که باید لذت کتابخوانی را در جامعه فعال کنیم، باید درک کنیم و به برداشت‌های جدیدی از کتاب‌ها برسیم، همچنین هدف از تشکیل چنین جمع‌هایی با عناوین مختلف مانند باشگاه کتاب تشویق به کتاب و کتابخوانی است که هدف قابل ستایشی است.
در انتهای برنامه، کتاب اعترافات یک کتابخوان معمولی به عنوان یاد بود از طرف دکتر زره ساز به دکتر کنجوری تقدیم شد.

پیشنهاداتی درمورد دور بعدی جلسات باشگاه کتاب ارائه شد که به قرار زیر است:

عرضه و فروش کتاب مورد نظر در محل کتابخانه مرکزی، انتخاب یک تِم مشخص مانند رمان خارجی یا رمان فارسی و دعوت از نویسندگان برای حضور در باشگاه کتاب.
تعدا حاضران در این جلسه از باشگاه‌کتاب ۳۰ نفربود.
و درپایان با گرفتن عکس یادگاری این جلسه باشگاه‌کتاب به اتمام رسید.

نویسنده نوشته: مهسا ترابی

دانشجوی کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه خوارزمی

1 thought on “هشتمین نشست باشگاه کتاب

    ایمان

    (1397-07-28 - 9:34 ب.ظ)

    عالی بود مخصوصا صحبت های دکتر عظیمی و دکتر زره ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *