پنجمین نشست نقد و معرفی در باشگاه کتاب

پنجمین نشست نقد و معرفی رمان «وقتی نیچه گریست» در کتابخانه مرکزی دانشگاه خوارزمی در تاریخ ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۶ برگزار شد.

در این نشست صمیمی و دوستانه کتاب وقتی نیچه گریست معرفی و نقد شد. این نشست با حضور گرم اساتید و دانشجویان فعال شکل گرفت.

در ابتدای این نشست دکتر محمد زره ساز بخشی از نقد کتاب را از زبان پریسا پاسیار بیان کرد. دکتر زره ساز در ایتدای این نشست توصیه کرد که ادامه ی نوشته را در اینترنت مطالعه کنند. نوشته مفصلی است که جنبه های مختلفی را در بحث اطلاعات و بحث تاثیر کتاب بیان کرده است.

 

قسمتی از نقد کتاب از زبان خانم پریسا پاسیار:

اگرچه بحث اصلی«وقتی نیچه گریست»به روان درمانی اگزیستانسیال مربوط است و در پشت جلدکتاب هم به ژرفای وسواس‌های فکری اشاره شده است،اما من پیش از هرچیز مایلم دست مخاطبان برگ سپید را بگیرم تا با هم به اتاق مطالعه نسبتاً تاریک دکتر برویر برویم. چند لحظه‌ای در کنار پرده مخمل زرشکی ضخیم،پیش روی پنجره بزرگی که یک ضلع اتاق را در برگرفته و فاصله میان شیشه داخلی و خارجیش در روزهای سرد و ابری وین با بالشتک های کوچک پر شده است،بایستیم،سپس از کنار میز تحریر بزرگ چوبی که توده کتاب‌های باز رویش انباشته است، بگذریم و در حالی که گل های آبی رنگ و عاج فام قالی کاشان زیر پاهایمان را پوشانده است، سه ضلع دیوار را که با قفسه هایی پر از کتاب های جلد چرمی تیره از زمین تا سقف چیده شده‌اند، تماشا کنیم. به نظرم هیچ کتابداری نیست که کتاب حاضر را در دست بگیرد و به توصیف این تصاویر که رسید، چند لحظه‌ای مکث نکند. همین آقای حافظیان خودمان هم زمانی که کتاب را خوانده، از کتابخانه‌هایش نگذشته است. مدتی پیش در لابه‌لای ورق پاره‌هایم یادداشتی از دومین نشست کتابداران فردای ادکا در ششم آذر ۱۳۸۷ پیدا کردم و دیدم که ایشان در سخنرانی‌شان وقتی می‌خواستند از نقش مهم کتابخانه در موفقیت افراد صحبت کنند، به روزهای کودکی اروین یالوم نویسنده «ونیچه گریه کرد» اشاره کرده‌اند. روزهایی که به دوچرخه‌سواری تا کتابخانه مرکزی شهر و بلعیدن کتاب‌های کتابخانه، مخصوصاً A تا Z بخش سرگذشتنامه‌ها طی شده است…

در ادامه …

این نشست  با حضور دکتر فراهانی از گروه علوم روانشناسی برگزار گردید. در این نشست این رمان توسط دکتر فراهانی نقد و معرفی شد و همه دانشجویان نظر خود را بیان کردند.

دکتر فراهانی: این رمان بیشتر در زمینه روانشاسی و فلسفی است. در این کتاب سعی شده است بر خلاف انتظار همه به جای معرفی شخصیت نیچه  به ارائه نظریه های روان کاوی میپردازد.

در پایان این نشست به همه علاقه مندان کتاب در حوزه روان شناسی توصیه میشود که این کتاب را مطالعه کنند.

 

نویسنده نوشته: مهسا ترابی

دانشجوی کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه خوارزمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *