نقش کتاب در تولید محتوا

هنگامی که سخن از راه کسب درآمد از طریق کتاب، یا کارآفرینی با کتاب به میان می‌آید بسیاری از مشاغل مربوط به صعنت نشر مانند انتشارات، صفحه‌آرایی، نمایه‌سازی و طراحی جلد، در ذهن ما تداعی می‌شود، اما در این نوشته می‌خواهم به جنبه‌ دیگری از راه‌های کسب درآمد از طریق کتاب، یعنی روش «استفاده از محتوای کتاب‌ها برای کسب درآمد» بپردازم. در این مقاله قصد دارم یکی از فرصت‌های شغلی مرتبط با رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی، یعنی شغل تولید محتوا (content creation) را معرفی کنم و به نقش کتاب به ‌عنوان یکی از عوامل مهم در تولید محتوا بپردازم.

فضای رقابتی میان شرکت‌های تجاری و همچنین مؤسسات خدماتی برای بازاریابی و جذب مشتری و ظهور فضاهای جدیدی مانند رسانه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها برای بازاریابی، سبب شده است تا سبک جدیدی از بازاریابی به نام بازاریابی محتوایی رونق بگیرد. بازاریابی محتوایی تکنیکی جدید برای جذب و جلب نظر مشتری است. بازاریابی محتوایی یعنی خلق و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مداوم، با هدف جذب مخاطب مشخص و تعریف شده و برانگیختن عملی سودآور از سوی مشتری. درواقع در این سبک از بازاریابی، به جای استفاده از روش‌های تهاجمی برای ترغیب مشتریان، سعی می‌شود با ارائه بینش و اطلاعات مناسب به مشتریان، آن‌ها را برای خرید محصول ترغیب کند؛ با این تفاوت که آن‌ها با میل خود این کار را انجام می‌دهند. به‌‌طور خلاصه می‌توان گفت بازاریابی محتوایی، ترجیح می‌دهد به‌جای «کشیدن مشتری» از استراتژی «هل دادن مشتری» استفاده کند.

کپی رایتینگ (copywriting) عنوان شغل جدیدی است که این روزها در زمینه تولید محتوا به ‌وجود آمده است. البته این مفهوم با مفهوم کپی رایت (copy right) به معنی «حق مالکیت معنوی» که در رشته تحصیلی خودمان بیشتر با آن سروکار داریم متفاوت است. کپی رایترها با استفاده از فن نویسندگی، بازاریابی و فروش برای افراد، شرکت‌ها، برندها و یا هر مجموعه‌ای که قصد ارایه کالا یا خدمات را داشته باشد، مطلب می‌نویسند.

برای تولید محتوای مناسب، به اطلاعات مناسب نیاز است. برای به دست آوردن اطلاعات نیز می‌توان ازمحمل‌های اطلاعاتی گوناگون مانند کتاب، مقاله، عکس و ویدیو بهره گرفت. کتاب‌ها یکی از قدیمی‌ترین و کاربردی‌ترین محمل‌های اطلاعاتی هستند که می‌توان برای تولید محتوا از آن‌ها بهره گرفت. در ادامه به تعدادی از کاربردهای کتاب در زمینه‌ی تولید محتوا می‌پردازم.

  1. نقش کتاب در نویسندگی

یکی ازمهم‌ترین پیش‌ نیازهای تولید محتوا، مهارت‌ نویسندگی است و شاید بتوان گفت یکی از تاثیر گذارترین عوامل گسترش مهارت نویسندگی، خواندن کتاب‌های نویسندگان چیره دست و ماهر است. هرچه شما کتاب‌های بیشتر و بهتری بخوانید، مهارت‌ نویسندگی‌تان افزایش می‌یابد.

چندی پیش، به همراه چند دانشجوی دیگر از رشته‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی و کامپیوتر، در شرکتی تازه کار که در زمینه تولید محتوا برای شرکت‌ها و سازمان‌ها فعالیت می‌کند، مشغول به کار شدم. در همین مدت کوتاه که از همکاری‌ام با این شرکت می‌گذرد، به تفاوت چشمگیر میان دانشجویان رشته علم اطلاعات و دانشجویان رشته‌ی‌ کامپیوتر، در زمینه‌ی تولید محتوا و میزان مهارت نویسندگی پی‌برده‌ام. این تفاوت شاید در یک چیز خلاصه شود و آن «کتاب» است. ما دانشجویان علم اطلاعات و دانش‌شناسی به دلیل مطالعه بیشتر و همچنین به دلیل گذراندن درس‌هایی مانند روابط عمومی، آیین نگارش علمی و روش تحقیق، نسبت به دانشجویان رشته‌ی کامپیوتر،  مهارت بیشتری در «نوشتن» و «تولید محتوا» داریم و این موضوع سبب شد تا بارها از سوی مدیران شرکت مورد تشویق قرار بگیریم.

  1. استفاده از محتوای کتاب در تولید محتوا

در شغل تولید محتوا، ممکن است شما با شرکت‌هایی همکاری کنیدکه هرکدام در حوزه‌های گوناگونی فعالیت می‌کنند بنابراین، باید در زمینه‌های گوناگون به تولید محتوا بپردازید. یکی از عواملی که کمک بسیاری در تولید محتوا می‌کند شناخت کتاب در زمینه‌های مختلف و اطلاع از محتوای کتاب‌ها است. همچنین اگر فردی پر مطالعه باشید می‌توانید از دانشی که با مطالعه کتاب‌ها به‌ دست آورده‌اید در جریان تولید محتوا استفاده کنید.

  1. تولید محتوا با نقد کتاب

یکی از محتواهای مورد علاقه شرکت‌ها و افرادی که با شما کار می‌کنند، معرفی و نقد کتاب در حوزه فعالیت آن‌هاست. متخصصان علم اطلاعات و دانش‌شناسی می‌توانند با مرور کتاب و با استفاده از تکنیک‌های نقد کتاب، محتوای بسیار مناسبی در این زمینه تولید کنند.

با تحصیل در رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی و با تجربه‌‌ی کوتاهی که در عرصه تولید محتوا دارم، بر این باورم که تولید محتوا می‌تواند یکی از فرصت‌های شغلی مناسب برای دانش‌آموختگان رشته‌ی ما باشد؛ چرا که مهارت‌های دانشجویان  این رشته، به ویژه مهارت‌های دستیابی به اطلاعات و همچنین دوستی و انس بیشتر با کتاب،  می‌تواند نقطه‌ی قوتی برای آن‌ها در عرصه‌ی تولید محتوا باشد و آن‌ها از این طریق می‌توانند  لیاقت‌های خود را در این جایگاه شغلی به اثبات برسانند. البته برای موفقیت در این فرصت شغلی، مهارت‌های مهم دیگری مانند آشنایی با سئو، نرم‌افزارهایی مانند وُرد، فتوشاپ و فناوری‌های اطلاعاتی نیز مورد نیاز است که پیشنهاد می‌شود با همت دانشجویان و کمک اساتید، این مهارت‌ها نیز در قالب کارگاه‌ها یا حتی کلاس‌های درسی، به دانشجویان آموزش داده شود.‌

نویسنده نوشته: ایمان نریمانی

دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات دانشگاه خوارزمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *